CN Tower, Toronto
2017 INDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
ONTARIO MASTERS ATHLETICS, MINI MEET #1 - JANUARY 15, 2017
York University, Toronto Track & Field Centre

1,500m walk

1.       SCHNEIDER, Amanda                  W27           ORW               8:15.03           68.08%
2.       ILERGAIG-BAJONA, Pau               M13             UTTC              8:33.92           60.13%
3.       DE THY, Anne                                 W63           ORW               9:05.19           76.26%
4.       BAJONA-XANDRI, Claustre        W48           ORW               9:06.14           66.71%
5.       GUTTMAN, Stanley                       M65            ORW               9:48.24          69.51%
6.       RICE, Gordon                                  M80             Unatt.              11:21.40         72.74%
7.       SLOVITT, Nicky                                W56            Unatt.              11:27.28         57.69%
8.       HORNE, Jean                                  W84           ORW               11:52.30         76.04%
ONTARIO MASTERS ATHLETICS, MINI MEET #2 - JANUARY 29, 2017
York University, Toronto Track & Field Centre

1,500m walk

1.       KOZELL, Kris                                 W64            ORW               8:27.55           81.91%
2.       DE THY, Anne                                 W63           ORW               8:52.98           78.00%
3.       GUTTMAN, Stanley                       M65           ORW                9:19.84          73.04%
ALBERTA MASTERS

1,500m walk

1.       CHIOZZA, Teresa                                              ORW                9:07.40
ATHLETICS ONTARIO YOUTH-SENIOR CHAMPIONSHIPS - FEBRUARY 11, 2017
York University, Toronto Track & Field Centre

Women's 3,000m walk

1.       DE THY, Anne                            1953               ORW               18:55.14                                        Gold
2.      SLOVITT, Nicky                          1960               ORW               23;29.32                                        Silver

Men's 5,000m walk

1.      XU, Jianping                                1965                Har Track        25:00.64                                       Gold
2.      GUTTMAN, Stanley                  1951                ORW               33:38.30                                       Silver
EDMONTON - FEBRUARY 18, 2017

1,500m walk

1.       CHIOZZA, Teresa                                              ORW                8:59.9
ONTARIO MASTERS INDOOR CHAMPIONSHIPS - FEBRUARY 26, 2017
York University, Toronto Track & Field Centre

3000m walk

M50
1.       XU, Jianping                               M51                  Har Track       14:31.95              82.90%

W55
1.       SLOVITT, Nicky                         W56                ORW               21:47.10              62.69%

W60
1.      KOZELL, Kris                              W64                ORW               17:34.84              81.76%
2.      DE THY, Anne                             W63                ORW               18:36.5                77.24%

M65
1.      GUTTMAN, Stanley                   M65                ORW               19:37.67              70.78%
CANADIAN MASTERS INDOOR CHAMPIONSHIPS - MARCH 11-12, 2017
York University, Toronto Track & Field Centre

1,500m walk (Saturday)

W30
1.      MICHOUX, Evane                        W33                FDL                  8:33.11                65.68%

M35
1.      RUEST, Jocelyn                          M37                 FDL                  6:41.06                78.71%           CR

M40
1.      KONG, Ben                                  M41                  Jam Mas        13:40.84              39.80%

W45
1.      CHISHOLM, Sharon                   W46                 BYT                 11:07.92              54.55%

M50
1.      BECHARD, Yvan                         M54                 Unatt.               6:38.76                88.91%           CR

M55
1.      TALCOTT, Dave                          M56                  USA                 6:38.27                92.97%

W55
1.       CASHMAN, Kitty                          W56                 Unatt.              8:50.52                74.73%
2.      ARCHIBALD, Sandy                    W57                BYT                  8:58.96                73.56%
3.      MAYBEE, Mary-Ellen                   W56                 BYT                 10:35.68              62.37%
4.      SLOVITT, Nicky                          W56                ORW               10:39.20              62.03%

W60
1.       PATTEN, Nancy                          W61                 Unatt.              8:08.20                85.16%
2.      KOZELL, Kris                              W64                ORW               8:20.06                83.15%
DQ    WELCH, Jo                                  W60                 Unatt.

M60
1.      LAFLAMME, Denis                      M63                 FDL                  7:57.36                81.32%
2.      GARDAM, John                            M60                 BYT                  8:40.86                74.53%

M65
1.       CHARROIS, Henry                     M65                 Edm Rwrs      7:50.41                86.92%           CR

W65
1.      CHIOZZA, Teresa                      W66                 ORW               8:58.86                81.41%          CR
2.      WRIGHT, Sharon                        W67                 Unatt.              10:08.80              72.06%

M75
1.       JOBIN, Marcel                             M75                 Energie           8:31.04                90.34%           CR

M80
1.      McNAIR, Crawford                      M80                  GT                   15:08.45               54.56%


3,000m walk (Sunday)

W30
1.      MICHOUX, Evane                        W33                FDL                  18:04.65              64.08%

M35
1.       RUEST, Jocelyn                         M37                  FDL                 14:07.45              76.04%           CR

W45
1.       CHISHOLM, Sharon                  W46                 BYT                 22:57.73               54.54%

M50
1.       BECHARD, Yvan                        M54                 Unatt.               14:07.59              85.28%

M55
1.       TALCOTT, Dave                         M56                  USA                 13:59.72              89.90%

W55
1.       CASHMAN, Kitty                          W56                 Unatt.              18:25.66              74.11%
2.      ARCHIBALD, Sandy                   W57                 BYT                  18:41.37              73.07%
3.      MAYBEE, Mary-Ellen                   W56                BYT                  21:29.29              63.55%
4.      SLOVITT, Nicky                          W56                ORW               21:33.41              63.55%

W60
1.       PATTEN, Nancy                          W61                Unatt.               17:05.15              84.12%
2.       DE THY, Anne                            W63                ORW               18:13.94              78.83%
DQ    KOZELL, Kris                             W64                ORW

M60
1.       GARDAM, John                           M60                 BYT                  18:43.61              70.42%

M65
1.      CHARROIS, Henry                      M65                 Edm Rwrs      16:22.52              84.84%

W65
1.       CHIOZZA, Teresa                     W66                 ORW               18:06.32             84.14%           CR
2.       WRIGHT, Sharon                       W67                 Unatt.              20:48.23              73.22%

M75
1.       JOBIN, Marcel                             M75                 Energie           18:12.66              86.20%           CR
OTTAWA ONE HOUR - MARCH 26, 2017
Louis Riel Dome, Ottawa ON

1.       ADAMOWICZ, Marek                 96-M20            QC-RS            13,131m
2.       TALCOTT, Dave                         60-M56            NY-USA          12,113m
3.      GUENARD, Danika                    98-W18           QC-GAT          9,876m
4.      SCHNEIDER, Amanda             89-W27          ON-ORW        9,462m
5.      KOZELL, Kris                             52-W64           ON-ORW       9,376m
6.      DE THY, Anne                             53-W63          ON-ORW        9,368m
7.      ARCHIBALD, Sandy                   59-W57           ON-BYT          9,168m
8.      GARDAM, John                            56-M60           ON-BYT           9,087m
9.      FISCHER, Anne                          61-W55          ON-ORW        8,724m
10.    MENARD, Darrell                        54-M62           ON-BYT           8,562m  **
11.    WHALEN, Lily                            51-W65           ON-ORW        8,343m
12.    MACDONALD, Anne                  61-W55           ON-BYT           8,149m
13.    SOUSTELLE, Melanie               74-W42           ON-BYT          8,112m
14.    CHISHOLM, Sharon                   70-W46          ON-BYT           7,979m
15.    TELLA, Lalitha                             49-W66          ON-BYT           7,945m
16.    QUINLAN, Angela                       46-W69          ON-BYT           7,847m  **
17.    FARRELL, Carmen                   75-W41          ON-ORW        7,778m
18.    SLOVITT, Nicky                         60-W56           ON-ORW        7,747m
19.    MAYBEE, Mary-Ellen                  60-W56           ON-BYT          7,641m
20.    HARRIS, Mary                            49-W67          ON-ORW        7,604m  **
21.    FLETCHER, Karissa                 86-W31           ON-BYT          7,494m   **
22.    ST-ONGE, Pierre                        43-
M74           ON-BYT          7,422m  **
23.    HORNE, Jean                             32-W84           ON-ORW       7,373m
DQ    FAHEY, Angelie                          99-W17           QC-GAT

** common sense judging