CN Tower, Toronto
2014 OUTDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
ART KEAY MEMORIAL RACEWALK - JUNE 1, 2014
Hanlans Point, Toronto Island, Toronto ON

SENIOR WOMEN'S 10K WALK CHAMPIONSHIP
1.       HOSHOIAN, Jenny               1984          ON-ORW        57:13 (28:36)          GOLD
2.       MCCORMACK, Catherine 1972          ON-ORW        1:03:31 (31:20)      SILVER en route to 20K
3.       SCHNEIDER, Amanda        1989          ON-ORW        1:04:41 (31:07)      BRONZE en route to 20K
4.       RAETSEN, Sarah                 1976          ON-ORW        1:05:41 (32:07)
5.       SILVERBERG, Jackie         1950           ON-ORW        1:07:45 (34:09)
6.       WRIGHT, Sharon                  1949           ON-BYT          1:09:47 (34:41)

SENIOR MEN'S 10K WALK CHAMPIONSHIP
1.      MANNOZZI, Michael              1986           US-OHIO        50:12 (25:13)           GOLD - US en route to 20K
2.      KITTREDGE, John                1944          ON-ORW        1:03:05 (30:20)       GOLD - Ont.
3.      KING, Patrick                          1946           ON-Unatt.       1:05:02 (31:33)        SILVER

JUNIOR MEN'S 10K WALK CHAMPIONSHIP
1.      ADAMOWICZ, Marek              1996          QC-Cl. Ath.      42:22 (21:46)          GOLD - Que.

SENIOR WOMEN'S 20K WALK NON-CHAMPIONSHIP
1.      BROOKE, Susan                   1965           AB-ORW        2:04:41 (28:47, 59:10, 1:31:01)       GOLD
2.      MCCORMACK, Catherine 1972           ON-ORW        2:09:48 (31:20, 1:03:31, 1:36:44)   SILVER
DNF SCHNEIDER, Amanda        1989           ON-ORW                       (31:07, 1:04:41)

SENIOR MEN'S 20K WALK NON-CHAMPIONSHIP
1.       MANNOZZI, Michael              1986          US-OHIO        1:42:23 (25:13, 50:12, 1:16:09)         GOLD

NON-CHAMPIONSHIP JUNIOR WOMEN'S 5K WALK
1.       ROACH, Mandy                     1986           QC-Cl. Ath.     28:56                                                       GOLD

NON-CHAMPIONSHIP WOMEN'S 5K WALK
1.       KOZELL, Kris                       1952           ON-ORW        30:52                                                      GOLD
2.       CORMIER, Annie                  1972           ON-BYT           30:56                                                       SILVER
3.      BEGIN, Nicole                         1959          QC-Les. Km   31:09                                                      BRONZE
4.      ARCHIBALD, Sandy              1959           ON-BYT           31:25
5.      ROSENBERGER, Coreen   1974           ON-BYT           31:28
6.      MACDONALD, Anne              1961           ON-BYT          34:07
7.       MAYBEE, Mary-Ellen             1960          ON-BYT           37:59
8.      HORNE, Jean                        1932          ON-ORW         38:12

NON-CHAMPIONSHIP WOMEN'S 5K WALK (NON-JUDGED)
1.      ACHOLA, Pauline                 1969           ON-ORW       36:16                                                       GOLD
2.      QUINLAN, Angela                  1946           ON-ORW        36:35                                                      SILVER
3.      NIEMINEN, Anna                  1968           ON-ORW       36:41                                                       BRONZE

NON-CHAMPIONSHIP MEN'S 5K WALK
1.       GABOURY, Patrick                1975           QC-KILO        29:13                                                       GOLD
2.       MALEK, Lawrence                1960           ON-TRW         30:30                                                       SILVER

NON-CHAMPIONSHIP MEN'S 5K WALK (NON-JUDGED)
1.      TODD, Jon                              1946           ON-ORW        36:49                                                      GOLD

ART KEAY AGE-GRADED STANDINGS - WOMEN (FOR 10K DISTANCE)
1.       SILVERBERG, Jackie           79.8%
2.      BROOKE, Susan                    79.3%
3.      WRIGHT, Sharon                   78.1%
4.      HOSHOIAN, Jenny                 73.3%
5.      MCCORMACK, Catherine     70.5%
6.      RAETSEN, Sarah                   66.2%
7.      SCHNEIDER, Amanda         64.8%

ART KEAY AGE-GRADED STANDINGS - MEN (FOR 10K DISTANCE)
1.       ADAMOWICZ, Marek             92.1%
2.       KITTREDGE, John                81.3%
3.       KING, Patrick                         77.2%
4.       MANNOZZI, Michael             75.8%
CANADIAN TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS - JUNE 27, 2014
Moncton NB

Men's 20K Championship Walk
1.       DUNFEE, Evan                           1990      Racewalk West                1:21:57
2.       THORNE, Ben                            1993      Racewalk West                1:27:11
3.       CARRIERE, Bruno                     1992      River-Sud                          1:33.08
DNF  GOMEZ, Inaki                              1988      Racewalk West
DQ    CONNOLLY, Creighton            1988      Ontario Racewalkers

Women's 20K Championship Walk
1,       SEAMAN, Rachel                       1986      Peterborough Legion      1:32:54
2.       EVANGELISTA, Nicola              1988      Racewalk West                1:50:08
3.       RAMAGE, Katelynn                    1993      Racewalk West                1:54:24
4.       MCCORMACK, Catherine     1972      Ontario Racewalkers     2:09:27
5.      SCHNEIDER, Amanda             1989      Ontario Racewalkers     2:15:47

Junior Men's 10K Walk
1.      ADAMOWICZ, Marek                   1996     River-Sud                           43:56.0
2.      CHENG, Caleb                            1993     Strathcona                          46:00
3.      GAGNE, Vincent                          1997      Fleur de Lys                      1:01:40

Junior Women's 10K Walk
1.      ROACH, mandy                           1996      River-Sud                          1:01:4
ONTARIO MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JUNE 29, 2014
Varsity Stadium, U of T, Toronto ON

5,000m walk

M35
1.      GABOURY, Pat                            M38        Quebec                              32:35.42         57.16%

W35
1.      RAETSEN, Sarah                       W38      Ontario Racewalkers     32:03.69         63.22%

M45
1.       XU, Jianping                                M48       Harbour Track                   26:20.42         76.55%

W60
1.      KOZELL, Kris                              W61      Ontario Racewalkers     32:02.03        78.06%
2.      SILVERBERG, Jackie               W63      Ontario Racewalkers     33:43.69         75.95%

M65
1.      KING, Patrick                                M67       Unattached                        33:09.54         72.89%
DQ    KITTREDGE, John                     M69      Ontario Racewalkers

W80
DNF HORNE, Jean                              W81      Ontario Racewalkers
Varsity Stadium, U of T, Toronto ON

1,500m WALK

M30
1.       RUEST, Jocelyn                         M34        Quebec                               6:40.48           78.44%

M40
1.      BABENKO, Dmitry                       M41       British Columbia               6:14.48           87.94%           CR

M45
1.       XU, Jianping                                M48       Harbour Track                   6:58.47           83.29%

W45
1.       SILLITO, Becky                          W46      Alberta                               7:47.96           78.49%

M50
1.       MALEK, Lawrence                     M54        Toronto Racewalkers      8:18.72           73.58%

W55
1.       BEGIN, Nicole                             W55      Quebec                               8:46.05           75.37%

W60
1.       KOZELL, Kris                             W61      Ontario Racewalkers     8:19.71           84.05%           CR
2.       CHIOZZA, Teresa                       W63      Alberta                                9:09.02            78.14%

M65
1.      KITTREDGE, John                      M69      Ontario Racewalkers     8:37.20           82.75%

W80
1.       HORNE, Jean                             W81      Ontario Racewalkers     11:09.82        82.28%


5,000m WALK

M30
1.      RUEST, Jocelyn                          M34        Quebec                              25:24.61         71.70%

W35
1.       RAETSEN, Sarah                      W38      Ontario Racewalkers     32:30.29         62.36%

M40
1.       BABENKO, Dmitry                      M41       British Columbia               22:52.56        83.32%

M45
1.       XU, Jianping                                M48       Harbour Track                   24:46.05         81.41%

W45
1.      SILLITO, Becky                           W46      Alberta                               27:39.52         77.96%

M50
1.      MALEK, Lawrence                       M54       Toronto Racewalkers      30:41.66         69.13%

W55
1.       BEGIN, Nicole                            W55       Quebec                               31:23.52         74.57%

W60
1.       KOZELL, Kris                             W61      Ontario Racewalkers     30:24.15         82.24%
2.       CHIOZZA, Teresa                       W63      Alberta                                 32:18.13         79.30%
3.       SILVERBERG, Jackie              W63       Ontario Racewalkers    33:42.77         75.98%

M65
1.      KITTREDGE, John                      M69      Ontario Racewalkers     30:48.73         80.31%
2.       KING, Patrick                               M67       Unattached                        31:45.66         76.10%
Terry Fox Stadium, Ottawa ON

Men's 5,000m walk

DQ    WHITE, KIM                                  1961       Bytown Walkers
DQ    GARDAM, John                           1956      Bytown Walkers

Women's 5,000m walk

1.       ZAHAB, Sarah                             1977      Bytown Walkers               29:58.79
2.       CORMIER, Annie                       1972      Bytown Walkers                31:31.04
3.       ARCHIBALD, Sandy                  1959      Bytown Walkers                32:04.16
4.       TELLA, Lalitha                            1949      Bytown Walkers                37:02.33
5.       MAYBEE, Mary-Ellen                  1960      Bytown Walkers                38:34.95
WEINACKER CUP - JULY 27, 2014
Fort Gratiot Township, Michigan

Men's 10K walk

1.       SADLEJ, Zbigniew                     Michigan                                            46:54
2.       SWARTS, Dave                          Michigan                                            51:38
3.       O'BRIEN, Dan                             Michigan                                            55:05
4.       KING, Patrick                               Ontario                                              1:08:30
5.      TERBRACK, Paul                       Michigan                                            1:14:25

Women's 10K walk

1.       BROWN, Janelle                        Michigan                                           59:56
2.       TOPHAM, Debbie                       Michigan                                           1:02:39
3.      CORMIER, Annie                         Ontario                                              1:03:36
4.      BENJAMIN, Rebecca                  Michigan                                           1:04:03
5.       KOZELL, Kris                             Ontario                                              1:04:27
6.      RAETSEN, Sarah                       Ontario                                              1:06:07
7.      MCCORMACK, Catherin         Ontario                                              1:06:22
8.      HORNE, Jean                              Ontario                                              1:19:50
10.    TAYLOR, Mary Anne                   Michigan                                            1:20:21

5K Fitness Walk (Unjudged)

1.       NIEMINEN, Anna                       Ontario                                              37:07
2.       Harris, Mary                               Ontario                                              38:45

Team Score:        Michigan 29, Ontario 10
ONTARIO 20KM ROADWALKING CHAMPIONSHIPS - SEPTEMBER 28, 2014
Welland, Ontario

Men's 20km Championship
1.      MANOZZI, Michael                    ORW  (1986)                                    1:43:41 (25:46, 51:49, 77:52)
2.       XU, Jianping                                Unatt. (1965)      Gold - Ont.          1:46:01 (25:43, 51:56, 78:57)

Women's 20km Championship
No entries this year.

Men's 10km Non-Championship Walk
1.      MALEK, Lawrence                      TRW (1960)                                      63:46 (31:40)
2.      KITTREDGE, John                     ORW (1944)                                     64:55 (31:30)

Women's 10km Non-Championship Walk
1.      RAETSEN, Sarah                       ORW (1976)                                     66:11 (32:47)
2.      SILVERBERG, Jackie               ORW (1950)                                     68:52 (34:57)

Women's 5km Non-Championship Walk
1.       CORMIER, Annie                        BYTW (1972)                                   30:25 PB
2.       ARCHIBALD, Sandy                   BYTW (1959)                                   31:41
3.       SCHNEIDER, Amanda             ORW (1989)                                    32:27
4.       DE THY, Anne                            ORW (1953)                                     32:33
5.       TELLA, Lalitha                            BYTW (1949)                                    35:29 PB
6.      CONNERY, Michelle                 ORW (1970)                                     37:13 PB
7.       HORNE, Jean                             ORW (1932)                                     39:07

Power Walkers - Non-Judged
                                                                                                                            5km                10km
      TODD, Jon                                   ORW (1946)                                     37:21
      HARRIS, Mary                           ORW (1949)                                     37:50 PB
      GORSKI, Genevieve                 ORW (1982)                                     40:02              79:37 PB

Age-graded rankings
Jean Horne              87.29% for 5km
Jianping Xu              80.33% for 20km
John Kittredge         78.56% for 5km
Jackie Silverberg    78.17% for 5km
Anne De Thy            76.82% for 5km
Michael Manozzi      74.60% for 20km
Lalitha Tella            74.06% for 5km
Sandy Archibald     73.89% for 5km