CN Tower, Toronto
2013 OUTDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
FORT LAUDERDALE 1/2 MARATHON - FEBRUARY 17, 2013
Fort Lauderdale, Florida

ATKINS, Ken        Ontario Racewalkers         2:26.54
ART KEAY MEMORIAL RACEWALK - JUNE 2, 2013
Hanlan's Point, Toronto Island, Toronto ON

Senior Women's 10K Walk Championship
1.         BROOKE, Susan                  1965 (47)       Ont. Racewalkers       55.52 (27:38)     Gold - Calgary
2.         RODRIGUEZ, Chelsea        1986 (27)       Ont. Racewalkers      57:58 (28:23)     Gold - Ontario
3.         WILSON, Linda                      1955 (57)       Bytown Walkers           1:00:56 (29:47)   Silver - Ontario
4.         SCHNEIDER, Amanda        1989 (24)        BC                                  1:05:47 (32:25)
5.         WRIGHT, Sharon                  1949 (63)        Bytown Walkers           1:08:09 (33:23)  Bronze - Ontario
6.         MCINTYRE, Susan                1956 (56)       Bytown Walkers           1:11:12 (35:14)
7.         TELLA, Lalitha                        1949 (63)       Bytown Walkers           1:11:24 (35:42)
DNF    VAN LEEUWEN, Lauren      1989 (24)        Bytown Walkers           (27:54)

Senior Men's 10K Walk Championship
1.         CHAVEZ, Alejandro               1993 (20)       USA - Texan                  49:05 (24:16)      Gold - USA
2.         XU, Jianping                           1965 (47)       Don't Get Lost               50:23 (25:16)     Gold - Ontario
3.         RUEST, Jocelyn                     1980 (33)       Unattached                   49:10 (24:28)      Bronze - Que.
4.         ATKINS, Ken                         1956 (57)       Ont. Racewalkers      1:04:20 (31:43)  Silver - Ontario
5.         KITTREDGE, JOHN             1944 (68)        Ont. Racewalkers      1:04:35 (31:26)  Bronze - Ontario
6.         GARDAM, John                      1956 (56)        Bytown Walkers          1:07:56 (33:14)
DNF    MARCHAND, Robert             1951 (61)       Unattached                   (30:57)
DNF    CARRIERE, Bruno                1992 (21)        Quebec                         (24:17)

Senior Women's 20K Walk Non-Championship
1.         BROOKE, Susan                  1965 (47)        Ont. Racewalkers      1:54:12 (27:38, 55:52, 1:25:32)

Senior Men's 20K Walk Non-Championship
1.         RUEST, Jocelyn                    1980 (32)        Unattached                   1:44:34 (24:28, 49:10, 1:15:05)

Non-Championship Women's 5km Walk
1.         HOSHOIAN, Jenny               1984 (29)       Ont. Racewalkers      27:41 (13:43)
2.         ARCHIBALD, Sandy              1959 (54)       Bytown Walkers           31:29 (15:39)
3.         RAETSEN, Sarah                 1976 (37)        Ont. Racewalkers     31:50 (15:44)
4.         ROSENBERGER, Coreen   1974 (39)       Bytown Walkers           33:24 (16:47)
5.         GAGE, Joanne                       1954 (58)       Bytown Walkers            34:50 (17:12)
6.         CHISHOLM, Sharon             1970 (42)        Bytown Walkers           37:07 (19:04)
7.         SARKAR, Eileen                    1942 (70)        Bytown Walkers          37:26 (18:46)
8.         KULA, Nancy                          1963 (49)        Tor. Racewalkers        38:03 (19:16)
9.         HORNE, Jean                        1932 (80)       Ont. Racewalkers      38:31 (19:10)
10.      PROVOST, June-Marie        1933 (79)       Ont. Racewalkers      41:05 (20:28)
11.       WITHAM, Andrée                   1949 (64)       Unattached                    42:44 (20:27)

Non-Championship Men's 5K Walk
1.         MALEK, Lawrence                 1960 (53)       Tor. Racewalkers        30:49 (15:33)

Non-Championship Women's 5K Walk (Non Judged)
1.         ACHOLA, Pauline                1969 (44)        Ont. Racewalkers      36:52 (18:11)
2.         JALALI-KUSHKI, Yasaman 1983 (29)      Ont. Racewalkers     42:09 (20:38)
3.         CONNERY, Michelle            1970 (42)       Ont. Racewalkers      42:58 (21:26)
DNS    MICHAEL, Cathy                    1957 (57)       Unattached

Non-Championship Men's 5K Walk (Non Judged)
1.         TODD, Jon                              1946 (66)       Unattached                   38:36 (19:00)

Art Keay Age-Graded Standings - WOMEN (for 10K distance)
1.         WILSON, Linda                      83.5%
2.         BROOKE, Susan                   83.3%
3.         WRIGHT, Sharon                  79.3%
4.         TELLA, Lalitha                       75.7%
5.         RODRIGUEZ, Chelsea        72.3%
6.         MCINTYRE, Susan                70.7%
7.         SCHNEIDER, Amanda         63.7%

Art Keay Age-Graded Standings - MEN (for 10K distance)
1.         XU, Jianping                           83.2%
2.         KITTREDGE, John                78.6%
3.         CHAVEZ, Alejandro               77.5%
4.         RUEST, Jocelyn                     77.4%
5.         ATKINS, Ken                           70.8%
6.         GARDAM, John                      66.4%
ATHLETICS ONTARIO NATIONAL STANDARDS MEET - JUNE 15, 2013
Toronto Track & Field Centre, York University

1.        XU, Jianping            Ontario Masters           1965           24:32.30
CANADIAN TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS - JUNE 22, 2013

Women 10000 Metre Race Walk Junior Championship
1.       ROACH, Mandy                           River-Sud                                1996           1:03:47.0h

Men 10000 Metre Race Walk Junior Championship
1.       ADAMOWICZ, Marek                   River-Sud                                1996           46:02.0h

Women 10000 Metre Race Walk Championship
1.       RAMAGE, Katelynn                     Nanaimo                                 1993           54:36.0h
2.       VAN LEEUWEN, Lauren           Bytown Walkers                     1989           57:07.0h
3.       RODRIGUEZ, Chelsea             Ontario Racewalkers          1986           57:27.0h
4.       SCHNEIDER, Amanda              Racewalk West                      1989          1:03:39.0h
5.       MCCORMACK, Catherine      Ontario Racewalkers          1972           1:07:36.0h

Men 10000 Metre Race Walk Championship
1.       GOMEZ, Inaki                               Racewalk West                     1988           40:01.0h
2.       DUNFEE, Evan                            Racewalk West                     1990           40:19.0h
3.       THORNE, Ben                             Racewalk West                      1993          41:07.0h
4.       CONNOLLY, Creighton            Ontario Racewalkers          1988           42:02.0h
5.       CARRIERE, Bruno                      Unattached                             1992          47:37.0h
6.       LAMPLOUGH, Ian                       Edmonton Racewalkers      1961           1:02:14.0h
DQ     DUMITRU, Florin                        Vétéran

Women 20000 METRE RACE WALK CHAMPIONSHIP
DNF  RAMAGE, Katelynn                     Nanaimo                                 1993

Men 20000 METRE RACE WALK CHAMPIONSHIP
1.       CARRIERE, Bruno                      Unattached                             1992          1:35:19.0h
2.       XU, Jianping                                Ontario Masters                     1965           1:44:28.0h
ONTARIO MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JULY 7 AND 8, 2013
VARSITY STADIUM, U OF T, TORONTO ON

1,500m

M30
1.       RUEST, Joceyln                    M33        Unattached                             6:46.12           77.02%

W45
1.       KULA, Nancy                          W49       Toronto Racewalkers           9:46.28           64.23%

M50
1.       MALEK, Lawrence                 M53       Toronto Racewalkers           8:25.79           71.93%

W55
1.       DE THY, Anne                       W59      Ontario Racewalkers          8:55.91           76.81%

M55
1.       ATKINS, Ken                         M57       Ontario Racewalkers         8:22.74           75.02%

M60
1.       MARCHAND, Robert             M61       Quebec                                    8:23.95           77.80%

W80
1.       HORNE, Jean                        W80      Ontario Racewalkers          11:23.97        79.19%
2.       PROVOST, June-Marie       W80      Ontario Racewalkers         12:03.18         74.90%


5,000m

M30
1.       RUEST, Jocelyn                    M33        Unattached                             25:49.20         70.28%

M50
1.       MALEK, Lawrence                M53        Toronto Racewalkers           30:53.51         68.09%

W50
1.      FISCHER, Anne                     W52      Ontario Racewalkers          32:44.65         69.42%

M55
1.       ATKINS, Ken                         M57      Ontario Racewalkers          30:40.97         71.04%

W55
1.       DE THY, Anne                       W59      Ontario Racewalkers          31:21.07         77.93%

M60
1.      MARCHAND, Robert             M61        Quebec                                    30:28.94        74.33%

M65
1.       KING, Patrick                         M66        Unattached                             31:51.17         75.02%

W80
1.       HORNE, Jean                        W80      Ontario Racewalkers          39:08.26        85.50% MR
2.       PROVOST, June-Marie       W80      Ontario Racewalkers          40:55.92        81.75%
ATHLETICS ONTARIO JUNIOR-SENIOR CHAMPIONSHIPS - JULY 21, 2013
TORONTO TRACK & FIELD CENTRE, YORK UNIVERSITY

WOMEN 5,000M WALK
1.    HOSHOIAN, Jenny               84           Ontario Racewalkers         27:14.40
2.    VAN LEEUWEN, Lauren       89          Bytown Walkers                     27:29.56
3.    SCHNEIDER, Amanda         89          Durham Dragons                  31:04:55
4.    DE THY, Anne                       53           Ontario Racewalkers          31:38.06
5.    SARKAR, Eileen                     42          Bytown Walkers                     38:45.47

MEN 5,000M WALK
1.    ATKINS, Ken                         56           Ontario Racewalkers          30:57.07
CANADIAN MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JULY 27 & 28, 2013
CANADA GAMES STADIUM, REGINA SASK

1,500m walk

M40
1.     BABENKO, Dmitry                                     M40        British Columbia         6:34.18      82.88%       CAN

M45
1.     GEOHAGEN, Nigel                                    M45       Jamaica                        10:18.28    55%

W50
1.     RODRIGUE-POSCENTE, Michelle        W53       Alberta                           10:10.38    63.83%

W55
1.     GRAHAM, Lori                                            W55       British Columbia         12:45.26    51.81%

M55
1.     KEENAN, Dave                                          M55       Alberta                            7:54.95      77.96%

M70
1.     RICHARDS, Robert                                   M70       Alberta                           10:10.57    70.94%

W80
1.     PROVOST, June Marie                           W80      Ontario                          12:04.59    74.75%
2.     DARLING, Violet                                        W81       Ontario                          14:11.54    64.72%


5.000m walk

M40
1.     BABENKO, Dmitry                                     M40       British Columbia          23:50.63    79.31%

M45
1.     GEOHAGEN, Nigel                                    M45       Jamaica                        42:44.43    46.03%

W50
1.     RODRIGUE-POSCENTE, Michelle        W53       Alberta                           33:59.67    67.51%

M55
1.     KEENAN, Dave                                          M55        Alberta                           28:11.13    75.95%

M70
DQ  SINGH, Gurdev                                          M74        Ontario

W80
DQ  PROVOST, June Marie                            W80      Ontario
FORT GRATIOT, MICHIGAN

MEN'S 10km
1.    SADLEJ, Zbigniew                 MI          47:50
2.    SWARTS, David                     MI           48:22
3.    SHARP, Ray                           MI           50:41
4.    KLOS, Jan                               MI           51:00
5.    JASIONOWSKI, Leon            MI           1:00.25
6.    REED, Bill                               MI           1:01.41
7.    ATKINS, Ken                         ON         1:05.23
8.    GARDAM, John                       ON        1:05:34
9.    KING, Patrick                          ON         1:05.38
10.  DAVIS, Bob                             MI           1:18.33

Women's 10km
1.    BENJAMIN, Rebecca            MI           1:03.42
2.    DE THY, Anne                       ON         1:06.36
3.    FISCHER, Anne                    ON         1:07.08
DQ  KOZELL, Kris                        ON

Women's 5km
1.    HORNE, Jean                        ON         37:53
2.    PROVOST, June Marie       ON         41:21

Team Score:
Men -            Michigan 16
          Ontario 6
Women -      Michigan 7
          Ontario 9
Total -           Michigan 23
          Ontario 15

Men's Non-Championship 10K
1.    GARDAM, John                      1956 (56)        ON-BYTW           1:05:06 (31:58)
2.    KING, Patrick                          1946 (66)       ON-*                     1:05:22 (34:36)

Women's Non-Championship 10K
1.    WRIGHT, Sharon                  1949 (64)       ON-BYTW           1:08:52 (33:58)

Men's Non-Championship 5K
1.    MALEK, Lawrence                 1960 (53)       ON-TRW              30:46

Women's Non-Championship 5K
1.    FISCHER, Anne                    1961 (52)       ON-ORW             31:31
2.    RAETSEN, Sarah                 1976 (37)       ON-ORW             31:33
3.    ARCHIBALD, Sandy              1959 (54)       ON-BYTW            32:23
4.    CORMIER, Annie                   1972 (41)       ON-BYTW            34:36
5.    HOFF, Robin                          1956 (57)       ON-TRW              34:44
6.    HORNE, Jean                        1932 (80)       ON-ORW             37:01
7.    ACHOLA, Pauline                1969 (44)       ON-ORW             37:04
8.    SARKAR, Eileen                    1942 (71)       ON-BYTW            37:59
9.    GORSKI, Genevieve            1982 (30)       ON-ORW             40:40
10.  PROVOST, June-Marie       1933 (80)       ON-ORW            41:34
11. CONNERY, Michelle            1970 (43)       ON-ORW             44:42
DQ   KOZELL, Kris

Girls Special Novice 2K
1.    KING, Lauren                         1999 (14)       ON-TRW              13:46

Top Age-Graded Scores
Jean Horne                90.40% for 5km
June-Marie Provost  80.50% for 5km
Sharon Wright           79.24% for 10km
Eileen Sarkar            75.32% for 5km
Patrick King                75.07% for 10km
Anne Fischer             72.13% for 5km
Sandy Archibald        71.57% for 5km
John Gardam            69.23% for 5km
Robin Hoff                  68.82% for 5km
Lawrence Malek        68.37% for 5km
PORTO ALEGRE, BRAZIL


W80
1.         HORNE, Jean                   39:54.23    GOLD
DNF   PROVOST, June-Marie

W60
3.        DE THY, Anne                    30:46.87    BRONZE
8         WHALEN, Lily                     33:47.54

W45
1.         BROOKE, Susan             27:39.37    GOLD

W35
4.        RAETSEN, Sarah              30:23.31

Women's 10km road walk (Tuesday October 22, 2013)
Note: the course was approximately 500m long, so the times reflect a 10.5km distance walked

W80
1.         HORNE, Jean                   1:20:44      GOLD
3.         PROVOST, June-Marie   1:36:57      BRONZE

W60
3.         DE THY, Anne                   1:07:34      BRONZE
 WHALEN, Lily                    1:14:21      10/19 (in W35 race)

W45
1.        BROOKE, Susan              58:39          GOLD

W35
4.         RAETSEN, Sarah             1:06:49

W35 Team: Susan Brooke, Lily Whalen and Sarah Raetsen - 3:19:49 GOLD
W60 Team: Jean Horne, June-Marie Provost and Anne de Thy - 4:05:15 4/4

Women's 20km road walk (Saturday October 26, 2013)
Note: the course was approximately 1km long, so the time reflects a 21km distance walked

W45
1.        BROOKE, Susan              2:01:16       GOLD