CN Tower, Toronto
2010 OUTDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
Hanlan's Point, Toronto Island, Toronto ON

(Incorporating Ontario Junior and Senior Men's and Women's 10k
Championships)                                                                
Place: Toronto Island (Hanlan's Point), Toronto, Canada                                                                
Meet Director: Stafford Whalen; Asst. Meet Director: Lily Whalen                                                                
Weather: 20km Start (10:00am) 19 degrees; 5km/10km Start (11:00am) - 22 degrees; 24 degrees at Finish (12
noon).  0 to 5km winds.                                                                 
Course: 2.5km asphalt loop, completely flat, Certified                                                                
Judges: Brian Keaveney (Chief), Jacquie Downing, Roman Olszewski, David Moncur, Lily Whalen, Paul Guimond,
Stafford Whalen, Cathy Moncur and Enrico Toscano
                                                               
                                
Senior Women's 10K Walk Championship
1.        Rachel SEAMAN                        1986 (24)        ON/ORW             49:37              24:28 (5K)           Gold - Ont.
2.        Lee Ann CHISHOLM                  1974 (36)        ON/ORW             57:32 PB        28:58 (5K)          Silver - Ont.
3.        Kitty CASHMAN                         1960 (49)        ON/ORW             58:11              28:54 (5K)           Bronze - Ont.
4.        Catherine MCCORMACK        1972 (38)        ON/ORW             58:35 PB        28:54 (5K)
5.        Linda WILSON                              1955 (53)        ON/Bytown         1:02:38            30:56 (5K)
6.        Kris KOZELL                                1952 (57)        ON/ORW             1:08:01          33:07 (5K)
Sarah RAETSEN                         1976 (34)        ON/ORW             DNF                 31:46 (5K)

Senior Men's 10K Walk Championship
1.        Jianping XU                                   1965 (44)        Unattached         50:37 PB        25:38 (5K)           Gold - Ont.
2.        Jean-Pierre FORTIN                   1976 (34)        ON/ORW             1:01:42 PB    30:36 (5K)           Silver - Ont.
3.        John KITTREDGE                        1944 (65)        ON/ORW            1:03:53           29:52 (5K)          Bronze - Ont.
4.        Lawrence MALEK                         1960 (50)        ON/MTFC            1:06:55           32:22 (5K)
5.        Frank PEDDLE                             1955 (55)        ON/Bytown          1:15:35           37:30 (5K)

Junior Men's 10K Walk Championship
1.        Bruno CARRIERE                        1992 (18)        QU/CAPN                 49:37 PB        24:28 (5K)        Gold - Open
2.        Julien VOYER                                1991 (19)       QU/Club du miles   49:52 PB        24:28 (5K)        Silver - Open

Senior Men's 20K Walk - Non Championship
1.        Dan SERIANNI                              1990 (20)       USA/Unattached     1:38:17 PB     24:43 / 49:07 / 1:13:51

Senior Women's 20K Walk - Non Championship
1.        Maria MICHTA                                1986 (23)       USA/Walk USA        1:38:20 PB     24:44 / 49:07 / 1:13:51

Non-Championship Women's 5km Walk
1.          Anne VOYER                                1993 (17)       QU/Club du miles   27:09 PB
2.          Sarah ZAHAB                               1977 (32)       ON/Bytown               28:59 PB
3.          Sandy ARCHIBALD                    1959 (51)        ON/Bytown              31:39
4.          Jenny BROWN                            1982 (28)        ON/Bytown              31:51
5.          Sharon LEE                                 1956 (53)        ON/MTFC                 32:44
6.          Linda JANES-PEDDLE             1958 (51)        ON/Bytown               32:53
7.          Wendy SANTI                              1958 (52)        ON/MTFC                 33:01
8.          Joanne GAGE                             1954 (55)        ON/MTFC                 33:55
9.          Sharon CHISHOLM                   1970 (39)        ON/Bytown               35:15
10.        Eileen SARKAR                          1942 (67)        ON/Bytown              35:33
11.        Sarah SPEARS                         1987 (23)        ON/ORW                  36:32
12.        Jean HORNE                              1932 (77)        ON/Unattached      39:35
13.        Phyllis DALE                               1948 (62)        ON/Bytown               40:20

Non-Championship Men's 5km Walk
1.          Paul HOLMES                             1962 (48)        ON/Unattached       32:20
2.          Ken ATKINS                                 1956 (54)       ON/Unattached       34:38
3.          Richard SELIGAN                       1943 (67)       ON/MTFC                  39:56

Non-Championship Women's 5km POWER WALK
1.          Michelle WANG                         1956 (53)        ON/ORW                  37:51

Non-Championship Men's 5km POWER WALK
1.          James CONNER                        1974 (35)       ON/ORW                   33:37

Art Keay Age-Graded Standings - WOMEN (for 10km distance)
1.          Maria Michta                            85.4%
2.          Rachel Seaman                     84.5%
3.          Kitty Cashman                        81.3%
4.          Linda Wilson                          78.2%
5.          Kris Kozell                               74.8%
6.          Lee Anne Chisholm              74.5%
7.          Catherine McCormack          74.2%

Art Keay Age-Graded Standings - MEN (for 10km distance)
1.          Jianping Xu                             81.0%
2.          Bruno Carriere                       80.5%
3.          Julien Voyer                            78.3%
4.          Dan Serianni                          77.4%
5.          John Kittredge                        76.9%
6.          Lawrence Malek                     64.1%
7.          Jean-Pierre Fortin                  62.2%
8.          Frank Peddle                          59.2%
Toronto Track & Field Centre, York University, Toronto ON

5,000m walk

M30
1.        FORTIN, Jean Pierre             29:49.96 MR           61.0%

W30
1.        RAETSEN, Sarah                   30:25.99                   65.4%

M40
1.        XU, Jianping                             25:40.09                   76.0%

W40
1.        O'LEARY, Sharon                    31:38.85                   64.9%

M50
1.        MALEK, Lawrence                   32:14.66                   63.5%
2.        ATKINS, Ken                            34:31.73                   61.4%

W50
1.        SANTI, Wendy                          33:06.38                   68.6%
WANG, Michelle                     DQ

W60
1.        LISCIO, Lina                             33:10.84                   75.3%

M65
1.        KITTREDGE, John                  29:49.83                  79.2%

W75
1.        HORNE, Jean                          38:55.04 MR           81.2%
2.        PROVOST, June Marie           39:20.82                   80.3%
WEINACKER CUP - JULY 10, 2010
Port Huron High School, Port Huron MI

10,000m (track)

1.        JASIONOWSKI, Leon                 Michigan         57:21
2.        MCCORMACK, Catherine      Ontario           58:33
3.        FORTIN, Jean Pierre                 Ontario           59:31
4.        TOPHAM, Deb                             Michigan         62:21
5.        WATTS, Sherry                            Ontario            62:59
6.        HEINLEIN, Lynette                      Michigan        63:15
7.        KITTREDGE, John                     Ontario           63:34
8.        RAETSEN, Sarah                       Ontario           64:02
9.        O'LEARY, Sharon                        Ontario           66:20
10.      GREEN, Max                                Michigan        66:49
11.      MALEK, Lawrence                      Ontario            67:59
SWEAZY, Nanci                          Ontario            DNF
CASHMAN, Kitty                      Ontario           DNF

Team Scores:
Ontario - 23; Michigan - 18
* Ontario wins Weinacker Cup
CANADIAN MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JULY 17, 2010
Toronto Track & Field Centre, York University, Toronto ON

1,500m walk

M30
1.        FORTIN, Jean Pierre           Ontario Racewalkers          7:42.69

W30
1.        RAETSEN, Sarah                 Ontario Racewalkers          8:14.27

M40
1.        XU, Jian Ping                         Unattached                             6:55.60

W40
1.        O'LEARY, Sharon                  London Pacers                      8:39.18

M50
1.        MALEK, Lawrence                 Metro Toronto Fitness          8:58.85

W50
1.        SANTI, Wendy                        Metro Toronto Fitness          9:29.66

W55
1.        FLIPSEN, Johanna               Heatland Racewalk AB        7:37.06

W60
1.        LISCIO, Lina                           Metro Toronto Fitness          9:06.38

M65
1.        JOBIN, Marcel                        Energis Quebec                    7:32.71

M70
BOYACHEK, Max                   Unattached                             DQ

M75
1.        FEDDER, Josh                      Unattached                             12:54.03

W75
DARLING, Violet                    London Pacers                      DQ
CANADIAN MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JULY 18, 2010
Toronto Track & Field Centre, York University, Toronto ON

5,000m walk

M30
1.        FORTIN, Jean Pierre               Ontario Racewalkers          28:12.98

W30
1.        RAETSEN, Sarah                     Ontario Racewalkers         30:11.53

W35
1.        CHISHOLM, Lee Anne            Ontario Racewalkers         28:37.31

M40
1.        XU, Jian Ping                             Unattached                             25:15.74

W40
1.        O'LEARY, Sharon                      London Pacers                      30:47.48

W55
1.        FLIPSEN, Johanna                   Heatland Racewalk AB        27:52.40

W60
LISCIO, Lina                                  Metro Toronto Fitness          DQ

M65
1.        JOBIN, Marcel                            Energis Quebec                    27:30.33

M75
1.        FEDDER, Josh                          Unattached                             44:15.03

W75
1.        HORNE, Jean                            Ontario Racewalkers         38:48.60
Varsity Stadium, University of Toronto, Toronto ON

Women's 20,000m walk
1.          SEAMAN, Rachel                           Ontario Racewalkers         1:38.48.5h           Gold
2.          WYLIE, Megan                                  BC Athletics                           1:49:12.8h           Silver
3.          EVANGELISTA, Nicola                    Racewalk West                     1:52.40.0h           Bronze
4.          WARWICK, Heather                        Kajaks T & F                          1:57.45.0h
5.          MCCORMACK, Catherine           Ontario Racewalkers         1:58.39.0h
LARSSEN, Beverley                        Racewalk West                      DNF

MICHTA, Maria                                  USA                                         1:40:29.8h
RANDALL, Susan                            USA                                          1:47.42.8h

Men's 20,000m walk
1.          DUNFEE, Evan                                BC Athletics                            1:25.57.9h           Gold
2.          GOMEZ, Inaki                                   BC Athletics                            1:27.07.2h           Silver
3.          CONNOLLY, Creighton                  Racewalk West                     1:36.02.4h           Bronze
4.          Xu, Jianping                                     Ontario Masters                     1:47.27.0h

SEAMAN, Tim                                   USA                                          1:38.45.1h
MANNOZZI, Mike                              USA                                         1:39.59.6h

Canada vs. USA Junior Men's 10,000m walk
1.          HAERTEL, Josh (1973)                  USA                                          47:12.8      (23:35 5K)      7 points
2.          CHAVEZ, Alejando (1993)             USA                                          49:29.6      (23:40 5K)       5 points
3.          VOYER, Julien (1991)                     Canada                                   49:53.1      (25:05 5K)      4 points
4.          CARRIERE, Bruno (1992)             Canada                                   50:28.1       (25:35 5K)      3 points
5.          THORNE, Ben (1993)                     Canada                                   50:41.3      (25:29 5K)      2 points
6.          FORGUES, Matthew (1992)          USA                                          50:50.3       (25:05 5K)     1 point
7.          RANDALL, John (1992)                  USA                                          52:51.8      (25:50 5K)      0 points
8.          VINCENT, Evan (1992)                   USA                                          54:26.6      (25:27 5K)      0 points
9.          GAIESKY, Kevin (1993)                  Canada                                   60:49.9       (28:34 5K)      0 points
SORENSEN, Tyler (1994)              USA                                          DQ              (20:50 5K)      0 points

Canada vs. USA Junior Women's 5,000m walk
1.          MOSCOSA, Maite (1995)                USA                                          26:36.6                               7 points
2.          SORENSEN, Nicolette (1995)      USA                                          26:45.7                               5 points
3.          ZOYHOFSKI, Rachel (1991)          USA                                          26:59.6                               4 points
4.          DUNN, Abby (1994)                        USA                                          27:13.0                                0 points
5.          PHILLIPs, Rachael (1991)            USA                                          27:39.4                                0 points
6.          INGLIS, Rachel (1993)                   Canada                                   27:43.2                                3 points
7.          RAMAGE, Katlynn (1993)               Canada                                    27:55.4                               2 points
8.          BRICKSON, Reini (1991)              USA                                          28:03.6                               0 points
9.          VOYER, Anne (1993)                      Canada                                   28:58.5                                1 point

Canada vs USA Junior Women                                Canada vs USA Junior Men
USA               16 points                                                USA                 13 ponts
CANADA       6 points                                                   CANADA         9 points

Team Scores
1)     USA                 29 points
2)     CANADA         15 points

Open Men's 10,000 Walk
1.          BRICKSON, Mitchell                       OH/Miami Valley                     53:08.4      (26:25 5K)      Gold
2.          FORTIN, Jean-Pierre                     ON/ORW                                 58:09.0      (28:49 5K)      Silver
3.          MALEK, Lawrence                           ON/MTFC                                67:15.9       (33:22 5K)      Bronze

Open Women's 10,000m Walk
1.          SCHNEIDER, Amanda                   BC/Racewalk West               65:02.2      (31:20 5K)      Gold
2.          CLARK, Lynne                                  AB/Heartland                          65:31.0      (32:56 5K)      Silver
3.          RAETSEN, Sarah                           ON/ORW                                 65:35.9      (31:27 5K)      Bronze

Northeastern Cup Champions (Combined Point Totals)
1.          British Columbia              74 points
2.          Ontario                               37 points
3.          Ohio                                    36 points
4.          California                           26 points
5.          Quebec                               15 points
6.          Utah                                    11 points
7.          Texas                                  10 points
8.          Maine                                  9 points
9.          Alberta                                7 points
Merritt Island Park, Welland ON

This year's race was dedicated to Stuart Summerhayes.  Stuart participated in almost all of the races held in
Welland since the early 90's but was unable to attend this year's edition due to health problems.

MEN'S 20KM CHAMPIONSHIP
1.    XU, Jianping                             1965 (44)   ON-Unat      1:51:16      27:36 (5)    54:56 (10)    1:22:14 (15)     Gold

WOMEN'S 20KM CHAMPIONSHIP
1.    MCCORMACK, Catherine  1972 (38)   ON-ORW      2:00:04     29:14 (5)    59:09 (10)   1:29:43 (15)      Gold
2.    WATTS, Sherry                        1953 (57)   ON-LPAC      2:05:38      31:16 (5)    62:39 (10)    1:34:02 (15)    Silver

MEN'S NON-CHAMPIONSHIP 10KM WALK
1.    FORTIN, Jean-Pierre              1976 (34)   ON-ORW     55:56 PB   27:53 (5K)

MEN'S NON-CHAMPIONSHIP 5K WALK
1.    KITTREDGE, John                   1944 (65)   ON-ORW     29:52
2.    HOLMES, Paul                           1962 (48)  ON-Unat       31:33
3.    MALEK, Lawrence                     1960 (50)  ON-MTFC     32:43
4.    ATKINS, Ken                               1956 (54)  ON-Unat       33:32
5.    DUQUETTE, Lorne                    1938 (72)  ON-LPAC     43:57

WOMEN'S NON-CHAMPIONSHIP 5K WALK
1.    CASHMAN, Kitty                      1960 (50)   ON-ORW     27:40
2.    CHISHOLM, Lee Anne            1974 (36)    ON-ORW     28:04
3.    RAETSEN, Sarah                     1976 (34)    ON-ORW     31:34
4.    KOZELL, Kris                             1952 (57)   ON-ORW     31:58
5.    TROTTER, Bethany                   1987 (23)   ON-*              35:18
6.    WANG, Michelle                       1956 (54)    ON-ORW     36:12
7.    STEVENSON, Niki                     1956 (53)   ON-CAMB     36:13
8.    COLLINS, Kathy                         1950 (59)   ON-CAMB     36:43
9.    VAN LEEUWEN, Dianne          1940 (69)    ON-LPAC     36:53
10.  HORNE, Jean                            1932 (77)    ON-ORW      37:59

Top Age-Graded
1.    Sherry Watts - 83.48% for 20km
2.    Jean Horne - 83.23% for 5km
3.    Kitty Cashman - 80.65% for 5km
4.    John Kittredge - 79.12% for 5km
5.    Dianne Van Leeuwen - 75.28% for 5km
6.    Kris Kozell - 74.78% for 5km
7.    Jiangping Xu - 74.18% for 20km
8.    Catherine McCormack - 72.38% for 20km
9.    Lee Anne Chisholm - 71.45% for 5km