CN Tower, Toronto
2009 OUTDOOR RESULTS
Ontario Racewalkers' results
ART KEAY MEMORIAL RACEWALK - MAY 31, 2009
Hanlon's Point, Toronto Islands - Toronto, Ontario

Click HERE to view the race results.
OMA OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JUNE 21, 2009
York University - Toronto, Ontario

W30
1.         RAETSEN, Sarah                 33      ORW          29:41.38

W35
1.         CHISHOLM, LeeAnne         35     ORW          29:59.30
2.         McCormack, Catherine      37     ORW          31:24.02

M40
1.         XU, Jianping                           43     Una.            27:25.32

W40
1.         O'LEARY, Sharon                            LP               32:40.72

M45
1.         MALEK, Lawrence                 49     MTFC         32:13.86
2.         HOLMES, Paul                       47     Una.           34:08.37

W45
1.         CASHMAN, Kitty                  48     ORW          28:06.23

M50
1.         KEENAN, Dave                      51      Alta.            27:58.88
2.         ATKINS, Ken                           53     Una.           35:03.70

W50
1.         SWEAZEY, Nanci                   54     Miss.          29:33.94
2.         ROSSI, Joanne                      51     MTFC          32:31.34
3.         STEVENSON, Niki                 52     CRW          34:44.61

W55
1.         DE THY, Anne                       55      ORW          31:55.75
2.         WHALEN, Lily                       57     ORW           32:50.42
3.         KOZELL, Kris                        56      ORW          36:41.19
Sherry Watts    DNF

M60
1.         KITTREDGE, John                64     ORW          29:04.36

W60
1.         LISCIO, Lina                           60      MTFC         33:18.96

M65
Hugh Wilson    DQ

W65
1.         MCKEIGAN, Jean                  69      OL               43:53.18

M70
Gordon Rice    DQ

M75
1.         SUMMERHAYES, Stuart       75     CRW           32:58.81

W75
1.         PROVOST, June Marie                   LP               38:58.27
Jean Horne      DQ
2009 CANADIAN CHAMPIONSHIP RACEWALKS (Incorporating Canadian Junior 10K and Senior 20K Men's
and Women's Championships - JUNE 28, 2009
Varsity Centre - Toronto, Ontario

Meet Director - Walks: Stafford Whalen                                                        
Weather: 20 Degrees at start,22 at finish. Cloudy with 5km winds                                                        
Course: 1.06km loop, finishing in Varsity stadium, IAAF Certified                                                        
Judges: Peter Hocking (Chief), Jacquie Downing, Brian Keaveney, Roman Olszewski, Paul Guimond, Evelyn
Nesdole (Sask), Merike Kalm, Enrico Toscano, Francois Pap                                                        
                    
                 
Senior Women's 20k Walk Canadian Championship                                                        
1          Rachel LAVALLEE              1986 (23)       ON/ORW                            1:43:28      23:29 (5K split)      Gold
2          Megan C. HUZZEY                1985 (24)       BC Athletics                       1:44:47      51:04 (10K split)     Silver
3          Marina CRIVELLO                 1979 (29)       QC/FLY                               1:49:41      54:49 (10K split)     Bronze
4          Nicole EVANGELISTA          1988 (21)        BC Athletics                       1:52:18      54:49 (10K split)
                                     
Senior Men's 20k Walk Canadian Championship                                                        
1          Inaki GOMEZ                          1988 (21)       BC-Racewalk West          1:32:34      46:29 (10K split)     Gold
2          Jocelyn RUEST                     1980 (29)        QC                                      1:35:43       47:53 (10K split)     Silver
3          Creighton CONNOLLY        1988 (21)        BC-Racewalk West         1:36:30       47:53 (10K split)     Bronze
4          James KENNEY                    1956 (53)       AB-ADR                              1:50:49       54:49 (10K split)        
5          Dave KEENAN                       1957 (52)        B-HRC                               1:57:48       57:43 (10K split)        
Gordon MOSHER                  1976 (33)        SK                                       DQ    with Inaki through 7km        
Alexandre GAGNE                 1988 (21)        QC-SAG                             DQ              47 :53 (at 10K)        
Luc BUSSIERES                   1958 (51)        QC                                       DNF           1:01:26 (at 10K)        
                                     
Junior Men's 10k Walk Canadian Championship                                                        
1          Evan DUNFEE                       1990 (19)       BC-Racewalk West          41:55 (Pending Record)           Gold  
1          Bruno CARRIERE                 1992 (17)       QC/CAPN                           50:30                                             Silver  
2          Julien VOYER                         1991 (18)       QC/SAG LAC                     53:46                                             Bronze
                                     
Junior Women's 10k Walk Canadian Championship                                                        
1          Heather WARWICK               1990 (19)       BC-Racewalk West          56:09                                            Gold
2          Anne VOYER                          1993 (16)       QC-SAG                              1:02:40                                         Silver
                              
Non-Championship Women's 10km Walk                                                        
1          Kitty CASHMAN                  1960 (48)        ON/ORW                            57:45                
2          Beverley LARSSEN              1989 (20)        BC/Racewalk West          58:17                
3          Lee Anne CHISHOLM         1974 (35)       ON/ORW                            1:00:01                
4          Catherine MCCORMACK  1972 (37)       ON/ORW                            1:01:48       
         
5          Teresa CHIOZZA                   1950 (58)       AB/Adrenaline                   1:05:02                
6          Anne DE THY                        1953 (55)       ON/ORW                            1:06:00                
7          Sharon O'LEARY                   1968 (40)       ON/LONDON                     1:06:51                
8          Lily WHALEN                        1951 (57)       ON/ORW                            1:07:15                
9          Kris KOZELL                         1953 (56)       ON/ORW                            1:10:23                
Sarah RAETSEN                  1976 (33)        ON/ORW                            DNF   
             
Sharon LEE                            1956 (52)       ON/MTFC                            DNS                
Nanci SWEAZEY                    1955 (54)       ON/MISSISSAUGA            DNS                
                                     
Non-Championship Men's 10km Walk                                                        
1          Jianping XU                            1965 (43)       ON/Unattached                 56:53                
2          John KITTREDGE                 1944 (64)       ON/ORW                            59:20                
3          Paul HOLMES                        1962 (47)       ON/Unattached                 1:08:24                
4          Albert HARMES                      1955 (54)       AB/NORTHEAST               1:09:57                
4          Brian RINGWELSKI              1962 (47)       MA/Potomac Valley           1:09:57                
                                     
NORTHEASTERN CUP                                                        
WOMEN'S TEAM                                                    MEN'S TEAM                        
TEAM                              Points                                 TEAM                              Points
1          British Columbia         34.5                      1             British Columbia         39
2          Ontario                           32                         2             Quebec                         31
3          Quebec                         18.5                       3            Alberta                           16.5
4          Alberta                           6                            4            Ontario                           16
                                                               5             MD/USA                         2.5
                                     
NORTHEASTERN CUP CHAMPIONS (Combined Points)                                                        
TEAM                             Points                                        
1     British Columbia         73.5                                        
2     Quebec                         49.5                                        
3     Ontario                          48                                        
4     Alberta                           22.5                                        
5     MD/USA                         2.5                                        
2009 ONTARIO ROADWALKING CHAMPIONSHIPS - SEPTEMBER 20, 2009
Welland, Ontario

2km loop (IAAF Certified)
28 starters from 30 entries; 24 finshers
Mild (ca. 20C); calm, dry (perfect conditions!)
Judges: Peter Hocking (chief), Merike Kalm, Jaan Roos, Paul Guimond, Lily Whalen, Jacquie Downing
Medical Officer: Dr. Jaan Roos
Race Director: Roman Olszewski

Men's 20km Championship
1.       JAMES, Allen                               1964-45          NY-BONDL    1:39:17           24:07 (5K)      47:47 (10K)         1:11:55 (15K)  Gold (Open)
2.       XU, Jianping                                1965 (43)       ON-UNAT       1:52:25 PB     27:36 (5K)      56:25 (10K)         1:25:11 (15K)  Gold (Open)
3.      DUMITRU, Florin                         1974 (35)       QC-PERF       1:58:30            27:34 (5K)      56:25 (10K)        1:26:15 (15K)  Bronze (Open)
4.       DINGER, Hans                           1956 (53)       ON-ORW        2:02:46 PB    29:55 (5K)      60:05 (10K)        1:31:10 (15K)  Silver (Ontario)

Women's 20K Championship
1.       LAVALLEE, Rachel                  1986 (23)       ON-ORW        1:52:21           28:49 (5K)      57:21 (10K)       1:25:11 (15K)  Gold
2.       MCCORMACK, Catherine     1972 (37)        ON-ORW        2:13:26 PB    32:28 (5K)      65:58 (10K)       1:39:37 (15K)  Silver
3.      RAETSEN, Sarah                       1976 (33)       ON-ORW        DNF                 31:59 (5K)      64:41 (10K)       1:38:59 (15K)

Non-Champ. 10K Walk

Men
1.       SUMMERHAYES, Stuart            1934 (75)       ON-CAMB       69:48              33:53 (5K)

Women
1.       DE THY, Anne                            1953 (56)       ON-ORW        65:52              32:20 (5K)
2.       KOZELL, Kris                             1952 (56)       ON-ORW        DNF                 31:01 (5K)
3.       JANES-PEDDLE, Linda            1958 (51)       ON-BYT           DNF                31:57 (5K)

Non-Champ. 5K Walk

Men
1.       KITTREDGE, John                     1944 (64)       ON-ORW        29:01
2.       PEDDLE, Frank                          1955 (54)       ON-BYT          33:49 PB
3.       VAN LEEUWEN, Bill                  1934 (75)       ON-LPAC        DISQ.

Women
1.       CASHMAN, Kitty                      1960 (49)        ON-ORW       27:36
2.       WILSON, Linda                          1955 (54)        ON-BYT          28:46 PB
3.       SWEAZEY, Nanci                       1955 (54)        ON-                 29:37
4.       O'LEARY, Sharon                       1968 (40)       ON-LPAC        30:18
5.       ARCHIBALD, Sandy                  1959 (50)        ON-BYT          31:45
6.       SANTI, Wendy                             1958 (51)       ON-MTFC       32:37
7.       ROSSI, Joanne                           1957 (52)       ON-MTFC       32:59
8.       CHISHOLM, Sharon                  1970 (39)        ON-BYT          33:04 PB
9.       LISCIO, Lina                               1949 (60)        ON-MTFC       33:31
10.    WRIGHT, Sharon                        1949 (60)        ON-BYT          33:50
11.    COLLINS, Kathy                          1950 (58)        ON-CAMB      34:38
12.     VAN LEEUWEN, Dianne          1940 (69)        ON-LPAC       36:12
13.    SARKAR, Eileen                         1942 (67)        ON-BYT          36:22
14.    HORNE, Jean                             1932 (76)        ON-CAMB       39:00

Top Age-Graded
Allen James                     84.71 for 10km
Linda Wilson                     80.57 for 5km
John Kittredge                   80.56 for 5km
Kitty Cashman                  80.13 for 5km
Jean Horne                        79.63 for 5km
Stuart Summerhayes      78.90 for 5km
Nanci Sweazey                 78.25 for 5km
Dianne Van Leeuwen      75.62 for 5km
Anne de Thy                       75.00 for 10km
Eileen Sarkar                     74.23 for 5km