CN Tower, Toronto
2008 OUTDOOR RESULTS
ONTARIO MASTERS EAST REGIONAL CHAMPIONSHIPS - MAY 10, 2008
Thousand Islands Secondary School, Procter & Gamble Stadium, Brockville ON

5,000m RACEWALK

W30
1.      RAETSEN, Sarah       29:34.81

W35
1.      CHISHOLM, Sharon    35:11.12

W40
1.      HOUSTON, Laura        32:11.68

W45
1.      ARCHIBALD, Sandy    32:38.39

W50
1.      WILSON, Linda            29:11.01
2.      GAGE, Joanne             32:42.20

W55
1.      WATTS, Sherry             29:18.01
2.      WRIGHT, Sharon         32:41.54

W65
1.      SARKAR, Eileen           35:42.59
Ontario Racewalkers' results
23rd IAAF WORLD RACE WALKING CUP - MAY 11, 2008
Cheboksary, Russia

WOMEN'S 20K RACEWALK
1 136 Olga Kaniskina  RUS 1:25:42  (CR)
2 139 Tatyana Sibileva  RUS 1:26:29  .  
3 124 Vera Santos  POR 1:28:17  (PB)
4 134 Lyudmila Arkhipova  RUS 1:28:29  .  
5 48 María Vasco  ESP 1:28:39  (SB)
6 76 Olive Loughnane  IRL 1:29:17  (PB)
7 4 Jane Saville  AUS 1:29:27  (SB)
8 47 María José Poves  ESP 1:29:31  (PB)
9 11 Elena Ginko  BLR 1:29:35  (SB)
10 120 Susana Feitor  POR 1:29:38  .  
11 118 Ana Cabecinha  POR 1:29:39  (PB)
12 99 Sonata Milušauskaité  LTU 1:30:35  (NR)
13 61 Sabine Zimmer  GER 1:30:39  (SB)
14 63 Athanasía Tsoumeléka  GRE 1:30:40  .  
15 60 Melanie Seeger  GER 1:31:09  .  
16 155 Vira Zozulya  UKR 1:31:12  .  
17 100 Kristina Saltanovic  LTU 1:31:21  (SB)
18 130 Ana Maria Groza  ROU 1:31:37  (SB)
19 123 Inês Henriques  POR 1:32:35  .  
20 85 Elisa Rigaudo  ITA 1:32:38  (SB)
21 131 Claudia Stef  ROU 1:33:19  .  
22 29 Sandra Zapata  COL 1:33:22  (NR)
23 20 Tania Regina Spindler  BRA 1:33:23  (NR)
24 19 Cisiane Lopes  BRA 1:33:44  (PB)
25 46 Beatriz Pascual  ESP 1:33:55  .  
26 122 Maribel Gonçalves  POR 1:33:56  (SB)
27 86 Valentina Trapletti  ITA 1:34:10  (PB)
28 42 Rocío Florido  ESP 1:34:26  .  
29 113 Agnieszka Dygacz  POL 1:34:27  .  
30 12 Zhanna Golovnya  BLR 1:34:56  (SB)
31 8 Claire Woods  AUS 1:35:01  .  
32 97 Neringa Aidietyte  LTU 1:35:10  .  
33 145 Monica Svensson  SWE 1:35:18  (SB)
34 43 Maria Teresa Gargallo  ESP 1:35:37  .  
35 31 Zuzana Schindlerová  CZE 1:36:10  .  
36 22 Dan He  CHN 1:36:18  .  
37 5 Natalie Saville  AUS 1:36:32  .  
38 105 Maria Graciela Mendoza  MEX 1:36:40  (SB)
39 101 Brigita Virbalyté  LTU 1:36:52  .  
40 127 Veronica Budileanu  ROU 1:36:57  .  
41 150 Olena Miroshnychenko  UKR 1:37:01  .  
42 24 Xiaoling Song  CHN 1:37:14  (SB)
43 93 Jolanta Dukure  LAT 1:37:39  (SB)
44 36 Johana Ordóñez  ECU 1:37:54  (PB)
45 57 Johanna Jackson  GBR 1:37:56  .  
46 79 Federica Ferraro  ITA 1:38:00  (PB)
47 69 Edina Füsti  HUN 1:38:28  .  
48 109 Maria del Rosario Sánchez  MEX 1:38:55  (SB)
49 111 Paulina Buziak  POL 1:39:01  .  
50 25 Shanshan Wang  CHN 1:39:11  (SB)
51 142 Marie Polli  SUI 1:39:25  .  
52 107 Claudia Ortega  MEX 1:39:38  (PB)
53 67 Evelyn Nuñez  GUA 1:39:56  (SB)
54 141 Laura Polli  SUI 1:40:16  .  
55 90 Svetlana Tolstaya  KAZ 1:40:22  .  
56 156 Susan Armenta  USA 1:40:24  .  
57 18 Geovana Irusta  BOL 1:40:39  (SB)
58 10 Hanna Drabenia  BLR 1:40:52  .  
59 56 Anne-Gaëlle Retout  FRA 1:41:01  (PB)
60 98 Jurgita Krinickaité-Meškauskiene  LTU 1:41:22  .  
61 54 Sandra Mitrovic  FRA 1:41:44  .  
62 96 Agnese Pastare  LAT 1:42:35  (PB)
63 143 Maria Czaková  SVK 1:42:58  .  
64 30 Lucie Pelantová  CZE 1:43:03  .  
65 71 Andrea Kovács  HUN 1:43:32  (SB)
66 161 Maria Michta  USA 1:45:02  (PB)
67 152 Olena Shevchuk  UKR 1:45:15  .  
68 163 Jolene Moore  USA 1:45:32  .  
69 34 Maritza Guamán  ECU 1:45:59  (PB)
70 87 Galina Kichigina  KAZ 1:46:45  .  
71 108 Esther Sánchez  MEX 1:47:08  .  
72 94 Modra Ignate  LAT 1:47:38  (SB)
73 35 Yadira Guamán  ECU 1:48:12  (SB)
74 21 Rachel Lavallée  CAN 1:48:52  (SB)
75 157 Stephanie Casey  USA 1:49:42  .  
76 112 Lucyna Chrusciel  POL 1:49:51  .  
77 104 Sandra Evaristo  MEX 1:50:03  .  
78 52 Christine Guinaudeau  FRA 1:51:12  .  
79 89 Anna Teplyakova  KAZ 1:53:06  .  
80 38 Hanaa Gad  EGY 1:54:45  (PB)
81 126 Milexis Sepúlveda  PUR 1:59:16  (SB)
.  158 Samantha Cohen  USA DQ .  
.  147 Fatma Ormeci  TUR DQ .  
.  91 Yong-Eun Jeon  KOR DQ .  
.  137 Anisya Kirdyapkina  RUS DQ .  
.  16 Sniazhana Yurchanka  BLR DQ .  
.  151 Nadiya Prokopuk  UKR DQ .  
.  154 Lyudmila Yegorova-Shelest  UKR DQ .  
.  14 Ryta Turava  BLR DNF .  
.  83 Gisella Orsini  ITA DNF .  
.  80 Rossella Giordano  ITA DNF .  
.  144 Zuzana Malíková  SVK DNF .  
.  115 Sylwia Korzeniowska  POL DNF .  
.  138 Tatyana Shemyakina  RUS DNF .  
.  6 Megan Szirom  AUS DNF .  
.  66 Déspina Zapounídou  GRE DNF .  
.  73 Viktória Madarász  HUN DNF .  
.  53 Stéphanie Iund  FRA DNF .  
.  102 Yufang Yuan  MAS DNS
2008 ONTARIO SENIOR & JUNIOR CHAMPIONSHIPS - JUNE 22, 2008
Terry Fox Stadium, Ottawa ON

WOMEN 5000 METER RACE WALK SENIOR
1   LAVALLEE, Rachel          86      Etobicoke Tfc         23:38.61   Gold Medal
2   CASHMAN, Katharine     60      Etobicoke Tfc         28:10.77   Silver Medal
3   SPOONER, Sayward        84      Etobicoke Tfc         28:46.79
   Bronze Medal
4   SAMSON, Caroline             70     Bytown Walkers       29:22.58  
5   WILSON, Linda                   55     Bytown Walkers       29:26.38  
6   RAETSEN, Sarah              76      Etobicoke Tfc         30:01.99  
7   ARCHIBALD, Sandy           59     Bytown Walkers       32:09.90  
8   WRIGHT, Sharon                49     Bytown Walkers       32:15.86  
9   GAGE, Joanne                     54     Bytown Walkers      32:16.24  
10 WHALEN, Lily                    51      Etobicoke Tfc         33:15.06  
11 CHISHOLM, Sharon           70     Bytown Walkers      34:45.53  
12 SARKAR, Eileen                 42      Bytown Walkers      35:00.37  
13 APPELLE, Christine           46     Bytown Walkers      35:12.12
* The time for Marie-Helene RATEL is missing from the results.

MEN 5000 METER RACE WALK JUNIOR
1   MARCHAND, Andre            90      Qc-Gatineau            X24:41.45

MEN 5000 METER RACE WALK SENIOR
1   MENARD, Pierre-Luc         86      Qc-Fleur DE Lys      X20:53.52  
2   COTE, Donald                     82      Qc-Gatineau            X24:26.90  
3   KITTREDGE, John             44      Etobicoke Tfc         28:30.48     Gold Medal
ONTARIO MASTERS OUTDOOR CHAMPIONSHIPS - JUNE 29, 2008
Toronto Track & Field Centre (York University), Toronto ON

W30 5000 m race-walk  
1.    RAETSEN, Sarah                           29:47.73  

W35 5000 m race-walk  
1.    NEWROTH, Stephanie                   31:37.53  
2.    MCCORMACK-BOILY, Dana       32:53.99  
3.    MCBURNEY, Tracey                     33:33.47  

W45 5000 m race-walk  
1.    CASHMAN, Kitty                            28:20.79

W50 5000 m race-walk  
1.    LEE, Sharon                                     31:25.81  
2.    ROSSI, Joanne                                32:52.59  
3.    STEVENSON, Niki                          34:15.30
ROCCASALVO, Lena                      DQ

W55 5000 m race-walk  
1.   WHALEN, Lily                                  32:17.67  
2.    LISCIO, Lina                                     34:28.59  
3.    COLLINS, Kathy                               36:14.85

W65 5000 m race-walk  
1.    ROSENITSCH, Ann Marie            35:18.04  
2.    MCKEIGAN, Jeannie                      40:30.74  

W75 5000 m race-walk  
PROVOST, June-Marie                   DNF


M50 5000 m race-walk  
1.   LAVALLEE, Nil                                  24:53.87  
2.    ATKINS, Ken                                    32:02.11
LEE, Peter                                         DQ

M55 5000 m race-walk  
KADIRGAM, Rajalingam                 DQ  

M60 5000 m race-walk  
1.    KITTREDGE, John                          29:13.36
Canadian Senior/Junior Racewalk Championships, Open 5k and
10k walks and the Notheastern Cup Championships
July 6, 2008 - Windsor, Ontario

Open 5km -Women






Open 10km -Women











Open 5km -Men





Open 10km -Men









Championship Junior Women 10km





Championship Junior Men 10km






Championship Senior Women 20km








Championship Senior Men 20km
1
RAETSEN, Sarah
1976 (32)
Etobicoke
28:50:00
2
WHALEN, Lily
1951 (56)
Etobicoke
33:08:00
3
WRIGHT, Sharon
1949 (58)
Bytown
33:25:00
1
EVANGELISTA, Nicola
1988 (20)
Racewalk West
54:02:00
2
HARMS, Jeannie
1969 (38)
Adrenaline
56:07:00
3
CASHMAN, Kitty
1960 (47)
Etobicoke
57:57:00
4
SPOONER, Sayward
1984 (23)
Etobicoke
1:00:57
5
WILSON, Linda
1955 (53)
Bytown
1:02:00
6
WATTS, Sherry
1953 (55)
London
1:03:25
7
CHIOZZA Teresa
1950 (57)
Adrenaline
1:05:52
1
BUSSIERES, Luc
1958 (50)
Unattached
30:08:00
2
HARMES, Albert
1955 (53)
Unattached
37:53:00
1
MILLER, Blair
1976 (32)
Racewalk West
48:58:00
2
LAVALLEE, Nil
1956 (52)
Unattached
49:48:00
3
DINGER, Hans
1956 (51)
Etobicoke
58:33:00
4
KITTREDGE, John
1944 (63)
Etobicoke
59:50:00
5
BUSSIERES, Luc
1958 (50)
Unattached
1:00:30
1
WARWICK, Heather
Kajaks Track
56:10:00
2
RATEL, Marie-Helene
Petite-Nation
57:43:00
1
MARCHAND, Andre
Gatineau
50:53:00
2
VOYER, Julien
Saguenay Lac
51:42:00
3
CARRIERE, Bruno
Petite-Nation
53:55:00
1
LAVALLEE, Rachel
Etobicoke
49:46 (10K split)
1:41:59
2
HUZZEY, Megan
Unattached-BC
53:05 (10K split)
1:47:40
3
CRIVELLO, Marina
Fleur De Lys
53:59 (10K split)
1:49:22
4
SAMOIL, Kathleen
Caltaf Athletics
57:06 (10K split
2:00:01
1
BERRETT, Tim
Leduc Track
45:58 (10K split)
1:31:38
2
GOMEZ, Inaki
Racewalk West
45:57 (10K split)
1:31:53
3
MENARD, Pierre-Luc
Fleur De Lys
46:53 (10K split)
1:38:05
4
GAGNE, Alexandre
Saguenay Lac
49:40 (10K split)
1:42:38
5
DUMITRU, Florin
Enduromax
50:16 (10K split)
1:44:00
6
RUEST, Jocelyn
Unattached
51:52 (10K split)
1:46:07
7
CONNOLLY, Creighton
Racewalk West
52:03 (10K split)
1:47:23
8
COTE, Donald
Gatineau
51:20 (10K split)
1:49:14
9
KENNEY, James
Adrenaline
54:05 (10K split)
1:51:05
10
BUSSIERES, Luc
Unattached
1:00:30 (10k split)
2:03:00
Canadian Masters Outdoor Championships
August 1 - 3, 2008 - Regina, Saskatchewan

WOMEN'S 1500m Racewalk

W35
Bergeson, Jolene        ALTA           9:11.03

W40
Walters, Lisa               ALTA           9:08.25

W45
Rodrique-Poscente,    ALTA           8:39.61

W50
Gage, Joanne             ONT             9:06.83
Mitchell, Laurie      ONT            10:11.55

W55
Watts, Sherry             ONT             8:26.46 CAN (old CAN 8:31.83 Nancy Leo 2005)
Chiozza, Teresa         ALTA           9:00.14

W60
Johnson, Faune          BC               10:06.30

W75
Vogelsang, Eva          ALTA           11:03.82
Provost, June-Marie    ONT            11:05.57
Acton, Myrtle              BC               11:46.82

MEN'S 1500M Racewalk

M50
Kenney, James           ALTA          7:04.84 CAN (old CAN 7:37.1 Don Ramsden ON 1999)
Keenan, Dave             ALTA          7:13.51
Davis, Gary                ALTA           9:03.0

M60
Kashman, Steve         ALTA           9:01.50

M65
Roberts, Richard        ALTA           8:59.54

WOMEN'S 5000m Racewalk

W35
Bergeson, Jolene        ALTA          33:28.27

W40
Walters, Lisa              ALTA           33:25.68

W45
Rodrique-Poscente,    ALTA           31:09.06

W50
Gage, Joanne             ONT             33:25.13
Mitchell, Laurie      ONT            35:27.33

W55
Watts, Sherry             ONT             30:27.89
Chiozza, Teresa         ALTA           31:36.06

W60
Johnson, Faune          BC               35:26.56

W75
Provost, June-Marie   ONT             38:07.09
Vogelsang, Eva          ALTA           38:14.83

MEN's 5000m Racwalk

M50
Kenney, James           ALTA          25:20.77
Keenan, Dave             ALTA          26:21.19
Davis, Gary                ALTA           34:36.50

M55
Marshall, Michael        ALTA           33:46.09

M60
Kashman, Steve         ALTA           34:43.76

M65
Roberts, Richard        ALTA           32:03.66
2008 Ontario Roadwalking Championships
September 14, 2008 - Welland, Ontario

MEN'S 20K Championship





WOMEN'S 20K Championship










MEN'S 10K Non-Championship








WOMEN'S 10K Non-Championship





MEN'S 5K Non-Championship







WOMEN'S 5K Non-Championship
1
RUEST,
Jocelyn
1980
(28)
QC-FDL
25:09
(5K0
50:07
(10K)
1:15:41
(15K)
1:42:04
Gold (Open)
2
SEAMAN, Tim
1972
(36)
NY-NYAC
25:14 (5K)
51:56
(10K)
1:23:57
(15K)
1:53:58
Silver
(Open)
1
HUZZEY, Megan
1985
(23)
BC-RWEST
25:55
(5K)
52:50
(10K)
1:20:21
(15K)
1:48:47
Gold (Open)
2
LAVALLEE,
Rachel
1986
(22)
ON-ETOB
25:14
(5K)
51:56
(10K)
1:23:52
(15K)
1:53:58
Gold (Ontario)
3
CASHMAN, Kitty
1960
(48)
ON-ETOB
29:54
(5K)
60:55
(10K)
1:34:00
(15K)
2:10:01
Silver
(Ontario)
  HARMS, Jeannie
1969
(39)
AB-
28:45
(5K)
60:08
(10K)
1:34:00
(15K)
DNF
 
  WATTS, Sherry
1953
(55)
ON-LPAC
32:05
(5K)
    DNF
 
1
GAGNE, Alexandre
1989 (20)
QU-SAG
24:17 (5K)
49:03
2
KITTREDGE, John
1944 (63)
ON-ETOB
30:37 (5K)
64:30
3
DINGER, Hans
1956 (52)
ON-ETOB
29:14 (5K)
DNF
1
CRIVELLO, Marina
1979 (28)
QU-FDL
26:30 (5K)
54:42
2
WILSON, Linda
1955 (53)
ON-BYT
29:54 (5K)
61:06
1
ATKINS, Ken
1958 (52)
ON-
33:00
2
SUMMERHAYES, Stuart
1934 (74)
ON-CAMB
33:37
3
MALEK, Lawrence
1960 (48)
ON-MTFC
DQ
1
SWEAZY, Nanci
1955 (53)
ON-ETOB
30:46
2
LEE, Sharon
1956 (52)
ON-MTFC
31:29
3
RAETSEN, Sarah
1976 (32)
ON-ETOB
31:35
4
ARCHIBALD, Sandy
1959 (49)
ON-BYT
31:55
5
BROWN, Jenny
1982 (26)
ON-BYT
33:13 PB
6
ROSSI, Joanne
1957 (51)
ON-MTCFC
33:30
7
LISCIO, Lina
1949 (59)
ON-MTFC
33:31
8
WRIGHT, Sharon
1949 (59)
ON-BYT
33:51
9
DE THY, Anne
1953 (55)
ON-ETOB
34:06
10
ROCCASALVO, Lena
1956 (52)
ON-MTFC
34:19
11
STEVENSON, Niki
1956 (51)
ON-CAMB
34:32
12
CHISHOLM, Sharon
1970 (38)
ON-BYT
34:44
13
COLLINS, Kathy
1950 (57)
ON-
35:41
14
VAN LEEUWEN, Dianne
1950 (67)
ON-LPAC
35:55
  MCCORMACK, Dana
1971 (37)
ON-ETOB
DNF
  GAGE, Joanne
1954 (53)
ON-BYT
DNF
  HOUSTON, Laura
1965 (42)
ON-BYT
DNF