CN Tower, Toronto
2007 Outdoor Results:
Canadian Senior/Junior Racewalk Champs, Open 5k and 10k walks and the
Weinacker Championships

Open 5km -Women
1.  Jean HARMS (1969) 37                        Adrenaline        27:22
2.  Linda WILSON (1955) 51                     Bytown              29:07
3.  Caroline SAMSON (1970) 36               Bytown              30:51
4.  Lily WHALEN (1951) 55                      Etobicoke         31:11
5.  Sharon WRIGHT (1949) 57                  Bytown              33:35
6.  Aggie RAMSDEN (1948) 58                 London             34:19
7.  Mary MAGNI (1949) 58                           London            35:11
8.  Catherine DASHFORD (1955) 52       London             35:35
9.  Sandy ARCHIBALD (1959) 48             Bytown               DNF

Open 10km -Women
1.  Kristen MULLANEY (1960) 47              USATF              54:09
2.  Kitty CASHMAN (1960) 46                  Etobicoke        56:39
3.  Debbie TOPHAM (1956) 54                  USATF               58:08
4.  Melissa MOELLER (1990) 16               Indiana             59:29
5.  Sarah RAETSEN (1976) 31                 Etobicoke        1:02:30
6.  Joanne ROSSI (1957) 49                      MTFC                1:05:52
7.  Lina LISCIO (1949) 58                           MTFC                1:05:55
8.  Teresa CHIOZZA (1950) 56                  Adrenaline       1:06:00
9.  Diane VAN LEEUWEN (1940) 66        London             1:11:10
10.  Jillian HOSKING (1987) 19                Bytown              DNS
Rachel LAVALLEE (1986) 21                  Etobicoke        50:15          time accounted for Weinacker Only
Joanne LAMONTAGNE (1982) 25            Bytown               59:49          time accounted for Weinacker Only

Open 5km -Men
1.  Zhignien SADLEY (1961) 46                 Pegasus          24:47

Open 10km -Men
1.  James KENNEY (1956) 51                   Alberta T&F      51:15
2.  Dan O'BRIEN (1965) 42                        Michigan           51:20
3.  Leon JASIONOWSKI (1944) 62            USATF              54:17
4.  Rod CRAIG (1958) 49                            Michigan           54:38
5.  Bill REED (1952) 54                               USATF               57:07
6.  Hans DINGER (1956) 51                      Etobicoke         59:23
7.  Martin MOELLER (1959) 47                  Independent     1:01:24
8.  Patrick KING (1946) 60                        Etobicoke         1:01:48
9.  Don KNIGHT (1946) 61                          USATF              1:02:11
10.  Don RAMSDEN (1947) 60                   London             1:04:08
11.  Marshall SANDERS (1940) 66           USATF               1:04:27
Ray SHARP                                                    Michigan           47:52         time accounted for Weinacker Only

Championship Junior Women 10km
1.  Heather WARWICK                                                            58:25
2.  Marie-Helene RATEL                                                         58:59

Championship Junior Men 10km
1.  Inaki GOMEZ                                                                       47:04
2.  Alexandre GAGNE                                                              48:42
3.  Olivier DUGUAY-BOUCHER                                            49:30
4.  Hugo DUGUAY-BOUCHER                                             50:24
5.  Creighton CONNOLLY                                                      53:21
6.  Andre MARCHAUD                                                             53:56

Championship Senior Women 20km
1.  Rachel LAVALLEE                                                           1:44:27
2.  Marina CRIVELLO                                                              1:45:36
3.  Susan BROOKE                                                                 1:57:50
4.  Joanne LAMONTAGNE                                                      1:59:47

Championship Senior Men 20km
1.  Tim BERRETT                                                                    1:35:17
2.  Pierre-Luc MENARD                                                          1:35:10
3.  Jocelyn RUEST                                                                   1:45:51
4.  Gerald DRAGOMIR                                                            1:53:18
5.  Donald COTE                                                                      1:57:23
6.  Luc BUSSIERES                                                                2:04:08
(USA) Ray SHARP                                                                   1:41:11

Weinacker Cup - Ontario vs. Michigan







                                                       Michigan wins Weinacker Cup
Women
Ontario
Michigan
  14 Points
7 Points
     
Men
Ontario
Michigan
  6 Points
16 Points
     
Weinacker Cup
   
TOTAL POINTS
20 Points
23 Points
Ontario Racewalkers' results
WMA World Championships

5000m RW - Cdn. Women
W45  Kitty Cashman               27:10.3     2/14   Silver Medal - Canada
W50  Joanne Rossi                  30:54.4     9/18
Laurie Mitchell               35:42.8     17/18
W55  Lily Whalen                     30:40.8     7/30
Lina Liscio                        30:57.5    10/30
Aggie Ramsden               32:48.4     17/30
Helen Hoover                    33:39.0    19/30
W65  Anne Marie Rosenitch     32:20.9     7/32
Joan Christensen            33:58:6     9/32
Dianne Van Leeuwen     33:59.2     11/32
W75  Eva Vogelsgang              37:48.2     1/3     Gold Medal - Canada
Ruth Carrier                     41:13.5     2/3     Silver Medal - Canada

5000m RW - Cdn. Men
M60  Don Ramsden                  29:35:00   23

10km Road Walk - Cdn. Women
W45   Kitty Cashman              56:08          3/24   Bronze Medal - Canada
W50   Joanne Rossi                 1:04:50       13/25
Laurie Mitchell              1:13:29      23/25
W55    Lily Whalen                   1:03:33       8/28
Lina Liscio                      1:05:07       13/28
Aggie Ramsden            1:06:21       16/28
Helen Hoover                 1:07:29       19/28
W65    Joan Christensen         1:09:38       13/25
Dianne Van Leeuwen   1:10:00      14/25
W75    Ruth Carrier                   1:23:05       1/2   Gold Medal - Canada

Cdn W55 10K Team     3:15:02     4/5
Cdn W45 10K Team     3:14:21     3/4   Bronze Medal - Canada

10km Road Walk - Cdn. Men
M45  Luc Bussieres                  1:00:23      27/32
M60  Don Ramsden                  1:01:25      32/58

20km Road Walk - Cdn. Men
M55  Gerald Dragomir              1:52:28      6/25
M60  Don Ramsden                  2:12:11      31/41
June 2, 2007 - Niagara Falls, New York

1 0:42:48 BOYLES, MATTHEW M23
2 0:46:47 James, Allen M43
3 0:47:49 Vaill, Teresa F44
4 0:47:53 Luettchau II, Rich M22
5 0:48:34 Kazmierczak, Michael M20
6 0:48:49 Vergara, Ricardo M16
7 0:49:22 Vergara, Roberto M16
8 0:49:37 Lavallee, Rachel F21
9 0:49:42 Michta, Maria F20
10 0:50:23 Sepulveda, Milexsis  F23
11 0:50:51 Moore, Jolene F41
12 0:51:16 Barron, Trevor M14
13 0:52:01 Soucheck, John M41
14 0:52:12 O'Brien, Dan M42
15 0:52:48 ROMERO, LEONIDAS M23
16 0:54:08 Forgues, Lauren F19
17 0:55:07 Login, Solomiya F26
18 0:55:28 Martinez, Adrian M16
19 0:55:30 Talcott, Dave M47
20 0:55:35 Smith, Andrew M57
21 0:55:39 Jasionowski, Leon M62
22 0:55:45 Feller, Laura F27
23 0:55:59 Taylor, Erin F29
24 0:56:12 Randall, Susan F32
25 0:56:15 Mullaney, Kristen F47
26 0:56:24 McGinnis, Mel M47
27 0:56:52 CRAIG, ROD M49
28 0:56:54 Gutsche Rutledge  F45
29 0:56:56 Rado, Diana F18
30 0:58:28 ALVA, PAMELA F18
31 0:58:57 Jackman, Kathyrn F18
32 0:59:25 Cashman, Kitty F46
33 0:59:36 Reed, Bill M54
34 0:59:53 LaMontagne, Joanne F25
35 0:59:57 Conway, Chelsea F17
36 1:00:02 Carmines, James M64
37 1:00:05 Tracy, Lynn F54
38 1:00:57 Topham, Debbie 54
39 1:01:11 Amerman, Theresa F24
40 1:01:56 Olshan, Marc M62
41 1:01:59 Wilson, Linda F51
42 1:02:01 TAN, ALICE LIMEI F23
43 1:02:31 Garson, Rebecca F42
44 1:03:42 Mayfield, Cathy F55
45 1:04:01 Daniel, Maryanne F48
46 1:04:38 Knight, Don M61
47 1:04:49 Raetsen, Sarah F31
48 1:04:55 Prohaska, Joyce F57
49 1:05:27 Allie-Morrill, Pamela F44
50 1:05:33 SAIELYS, RONALD M64
51 1:05:40 Sanders, Marshall M66
52 1:06:16 ENGDAHL, F16
53 1:08:10 Armstrong, Ginger F44
54 1:09:50 Cockerham, Paul M40
55 1:10:05 Tichy, Walda F66
56 1:10:30 CHENG, CONNIE F15
57 1:10:56 HE, DAN PING F15
58 1:10:59 White, Libby F56
59 1:11:54 Provost, June Marie F73
60 1:12:08 Emanuel, Fran F62
61 1:14:17 PAN, CARLEEN F17
62 1:17:44 Eisenstein, Marvin M78
63 1:17:47 Millspaw, Pamela F54
OTFA Junior and Senior Championships
June 29, 2007 - Ottawa, Ontario

Women 5000 Meter Race Walk Senior
1 Lavallee, Rachel                86 Etobicoke Tfc        22:48.00  
2 Cashman, Katharine        60 Etobicoke Tfc        27:55.24  
3 Lamontagne, Joanne       82 Bytown Walkers      27:59.47  
4 Wilson, Linda                     55 Bytown Walkers      28:54.25  
5 Ratel, Marie-Helene          89 Qc-Petite Nation     X28:54.69  
6 Whalen, Lily                        51 Etobicoke Tfc        31:06.78  
7 Lalonde, Nathalie              70 Bytown Walkers      31:15.66  
8 Samson, Caroline             70 Bytown Walkers      31:34.11  
9 Archibald, Sandy                59 Bytown Walkers      31:47.37  
10 Wright, Sharon                 49 Bytown Walkers      32:50.50  
11 Sarkar, Eileen                   43 Bytown Walkers      35:10.38  
-- Hosking, Jillian                  87 Australia                   XDNF
Canadian Masters Outdoor Championships
July 28&29, 2007 - Saint John, New Brunswick

1500m - Women




















1500m - Men








5000m - Women



















5000m - Men
AGE GROUP
NAME
CLUB
TIME
AGE-GRADING
W35
Nathalie LALONDE
BTW
8:08.84
69.8%
  Caroline SAMSON
OBWC
8:43.56
65.2%
W40
Hope WILSON
KRW
8:22.21
71.3%
W45
Sandy ARCHIBALD
BTW
8:52.00
70.1%
W50
Linda WILSON
BTW
8:22.74
76.8%
  Joanne GAGE
BTW
9:50.28
65.4%
  Laurie MITCHELL
ETOB
10:21.12
62.1%
W55
Sharon WRIGHT
BTW
9:31.32
70.6%
W65
Eileen SARKAR
BTW
9:56.92
73.4%
W75
Ruth CARRIER
BC
12:11.68
69.3%
AGE GROUP
NAME
CLUB
TIME
AGE-GRADING
M45
Dave KEENAN
AB
7:08.91
(Can 7:07.10 Dave in 2005)
81.9%
M70
Stuart SUMMERHAYES
CRW
9:00.63
83.1%
AGE GROUP
NAME
CLUB
TIME
AGE-GRADING
W35
Nathalie LALONDE
BTW
29:59.38
66.8%
  Caroline SAMSON
OBWC
33:07.52
60.5%
W40
Hope WILSON
KRW
30:04.24
69.9%
W45
Sandy ARCHIBALD
BTW
31:59.66
68.5%
W50
Linda WILSON
BTW
30:05.10
75.5%
  Joanne GAGE
BTW
33:46.52
67.3%
  Laurie MITCHELL
ETOB
36:36.47
62.1%
W55
Sharon WRIGHT
BTW
33:20.28
71.7%
W65
Eileen SARKAR
BTW
24:43.78
75.6%
W75
Ruth CARRIER
BC
42:37.30
72.8%
AGE GROUP
NAME
CLUB
TIME
AGE-GRADING
M45
Dave KEENAN
AB
26:10.16
77.7%
M70
Stuart SUMMERHAYES
CRW
31:43.02